IMG 9599V centru Slovácka, obklopeno Horňáckem, Strážnickem, Uhersko-Brodskem, Hradišťskem či blízkým temperamentním Slovenskem, nenechalo se Veselí zdrtit pocitem druhořadosti a skrze bystré, vtipné a vynalézavé „srdcaře“ vytěžilo z toho, co je a bylo doma, i z toho, co přinesli do města ženichové a nevěsty z okolních lokalit, dostatek materiálu či inspirace pro to, aby se samo mohlo stát folklorně svébytným územím.
Veselská ZUŠka nevyučuje hru v cimbálové muzice kontinuálně v celé své historii – jsou období, kdy se urodí více folkloruchtivých dětí, a kdy méně, kdy v danou chvíli činní učitelé zkušenosti s cimbálovou muzikou mají, a kdy zde učí lidé, kteří vyrostli na jiném žánru.
Folklor ale ve Veselí žije bez ohledu na to, jak na tom s lidovou hudbou momentálně ZUŠka je. Již zmíněných srdcařů, kteří se folkloru výtečně věnují a věnovali v minulosti amatérsky, je bohudíky stále dost. A v obdobích, kdy se cimbálová muzika na ZUŠce nevyskytovala, přispívala do tohoto odvětví aspoň tím, že pro něj vychovávala muzikanty.
Je třeba si vážit těch, kteří ctí tradice, kteří jsou si vědomi potřeby uchovávat kulturní bohatství kraje, kteří pečlivě hlídají a starají se o strom, jenž z kořenů tradic vyrostl, kteří tráví dobrovolně svůj čas tím, že v a k úctě k tradicícím vedou mladou generaci. Možná si toho jeden nevšimne, vždyť co je na tom, bylo to tu vždycky, tak proč by to nemělo být teď... Ale stačí, když se pár let nikdo takto ochotný neobjeví, stačí, když pár let nebude žádný soubor, žádná mladá cimbálka a najednou bude něco špatně.
V současnosti zažívá ZUŠ Veselí nad Moravou svá tučná léta. Pracují zde dokonce 3 cimbálové muziky, k tomu velmi bohatě obsazené.
Služebně nejstarší skupina pracuje pod vedením folklorního modernisty, vynalézavého aranžéra, vynikajícího houslisty a zkušeného učitele Miroslava Kolacii. Jeho nezaměnitelný a nenapodobitelný rukopis starší děti milují pro nápaditý výběr skladeb, zajímavé harmonie a aranže a také pro jeho perfekcionistický přístup.
Střední muzika pracuje pod vedením Jaromíra Kučery, současného primáše profesionálního armádního orchestru lidových nástrojů Ondráš. Jaromír Kučera svými nepřekonatelnými zkušenostmi v oboru vedení cimbálky je opět tím nejlepším, co mohlo veselské děti potkat. Znovu absolutní preciznost, ostrost temp, krásné harmonie, výběr jiskřivého repertoáru – s citem k tradicím a zároveň v moderním kabátku – tak vypadají hudební čísla tohoto mladého tělesa. Radost poslouchat.
Nejmladší cimbálová muzika pro děti od 8 let je takovou líhní pro starší cimbálky. Vede ji Kateřina Mičková, která si, vědoma toho, že do její cimbálky chodí opravdu děti, jejichž talent je zatím ve stádiu ze skořápky vykukujícího kuřete, repsektuje dětství a dává si záležet na tom, aby to celé byla především hra. Děti by si měly přeci především hrát. To ovšem neznamená, že by se nepracovalo, naopak! Ale trošku jinak než ve starších muzikách, kam se jednou tento potěr přemístí.

O tom, že to zdejší učitelé dělají dobře a s opravdovým nasazením svědčí nejlépe skvělá umístění cimbálek v soutěžích. Naposledy to bylo v roce 2018:
celostátní kolo soutěže ZUŠ - 2 x 1. místo (CM M. Kolacii a K. Mičkové)

Ve veselské ZUŠce Folklor is not death.

IMG 1317 IMG 1338  IMG 9605 IMG 1309