„Tanec může odhaliti ono tajemné, co hudba skrývá a má nad to tu výhodu, že je lidštější a hmotnější."

Charles Boudelaire

Taneční obor má v ZUŠ Veselí nad Moravou již dlouholetou tradici. Je po hudebním oboru druhým nejstarším oborem školy, kterým prošly stovky žáků.

Hlavním výukovým předmětem je i nadále klasický tanec, který je základem pro všechny taneční techniky. V současné době se stále více věnujeme i modernímu výrazovému tanci. Důvodem je rychlý rozvoj tance v poslední době, vznik nových směrů a trendů a zájem mladé generace o novodobou taneční techniku.

Hlavními úkoly tanečního oboru jsou kromě rozvoje pohybových schopností a dovedností, upevňování správného držení těla, posilování svalstva a zpružňování kloubů a páteře také pěstování hudebního cítění, vnímání rytmu, rozvoj pohybové fantazie a tvořivosti a vytváření vnitřní citlivosti a výrazovosti v pohybu a tanci.

To vše přispívá ke kultivování celé osobnosti žáka. Čím dokonaleji se dětem podaří vnímat a ovládat pohyb a své tělo, tím snadněji udrží v celistvosti svou osobnost, která pak působí ušlechtile a harmonicky.

Taneční hodiny probíhají v příjemném prostředí moderně a vkusně zařízeného zrcadlového sálu, který umožňuje tanečníkům vizuální kontrolu vlastního těla a pohybu. Podlaha sálu je pokryta tzv. baletizolem.

Výuka v tanečním oboru se člení na přípravné studium, 7 ročníků I. stupně a 4 ročníky II. stupně.

Žákyně 7. ročníku I. stupně absolvují postupové zkoušky do II. stupně.

Vyučovacími předměty jsou

•     Přípravná taneční výchova (1 - 2 roky)
  • taneční průprava (1. a 2. ročník I. stupně)
  • taneční styly a techniky - současnýklasický a lidový tanec (od 3. ročníku I. stupně do konce studia)
  • taneční praxe (od 1. ročníku I. stupně do konce studia)

Kapacita tanečního oboru je v současné době 70 žáků a je zcela naplněna.

od školního roku 2018/2019 učíme všechny ročníky podle Školního vzdělávacího programu ZUŠ Veselí nad Moravou (viz. odkaz ŠVP).

Helena Konečná a Markéta Roubalová, učitelky tanečního oboru

Vystoupení a akce tanečního oboru ZUŠ ve školním roce 2019/2020

foto najdete v odkazu Fotogalerie nebo přímo zde https://www.zonerama.com/zusveseli

• 22. listopadu - se žákyně tanečního oboru zúčastnily přehlídky Taneční mládí v Dolních Bojanovicích. Zatančily choreografie Tak šumí moře (4. a 5. ročník) a Nastěnky (5. a 6. ročník).
  • 12. a 13. prosince - se v kině Morava uskutečnilo Vánoční vystoupení ZUŠ, na kterém se představily všechny obory školy. Žákyně tanečního oboru zatančily 3 choreografie - Andělé (společně 2. ročník I. stupně a II. stupeň), Nastěnky (5. a 6. ročník), Halellujah (7. roč. + II. stupeň).

Vystoupení a akce tanečního oboru ZUŠ ve školním roce 2018/2019

• 25. Října - pořádala zuška celoškolské vystoupení ke 100. výročí vzniku republiky s názvem "NEBE NA ZEMI". V programu vystoupily tanečnice 5. ročníku s choreografií Holduj tanci pohybu a žákyně II. stupně zatančily na fragment z Janáčkovy Sinfonietty.
  • 13. a 14. prosince - proběhlo celoškolské Vánoční vystoupení ZUŠ v kině Morava. V programu, který jsme odprezentovali 4x (1x pro veřejnost a 3x pro školy z Veselí a okolních obcí), účinkovaly také žákyně tanečního oboru. Zatančily choreografii - Rozpustilé vločky (4. a 5. ročník), Čertice (5. a 6. ročník), Polštářkový (6. ročník).
  • 22. LEDNA - zatančily žákyně 3. ročníku na KLAVÍRNÍ BESÍDCE ZUŠ choreografii Tak šumí moře.
  • 6. ÚNORA - uspořádala ZUŠ již 16. ročník charitativní akce Koncert pro vážku. Žákyně tanečního oboru představily v programu choreografie Tak šumí moře (3. ročník), Polštářkový (6. ročník) a Zrcadlo (druhý stupeň).
  • 1. března - vystoupily žákyně tanečního oboru na tradičním Poetickém podvečeru. Komponovaný program doplnily taneční etudou Pohyby (II. stupeň) a Motlitba za vodu (6. ročník).
  • 10. dubna - zatančily žákyně II. stupně choreografii Sinfonietta na Koncertu učitelů.
  • 10. května - se uskutečnil již 5. ZUŠ BÁL, tentokrát s názvem Květinový - od květiny po hippies. Taneční vstupy patřily žákyním tanečního oboru s tanci Čmeláci a Duhové tancování a Tanečním stálicím s tancem Letní bál.
  • 26. května - proběhlo závěrečné a absolventské vystoupení tanečního oboru Tanec pro radost. V nových choreografiích se představily všechny žákyně a absolventky, vystoupily také bývalé žákyně a hosté z Taneční konzervatoře Brno.
  • 31. května - jsme se zapojili do celostátního happeningu základních uměleckých škol - ZUŠ OPEN pořadem "Na lidovou notu". Dívky 3. ročníku v něm zatančily choreografii To je zlaté posvícení a žákyně z II. stupně tanec Dřeváčkový.
  • 21. Června - proběhl na prostranství před ZUŠ již 7. ročník tradičního celoškolského zábavného programu ZUŠ FEST. Taneční obor vystoupil s choreografiemi: Klauni, To je zlaté posvícení, Bim Bam, Čmeláci, Polštářkový a Hallelujah.

veseli vkc kafe bowling1 tvs